Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

3

MAY

2018

KİKLADİK GASTRONOMİNİN EN ÖNEMLİ TEMSİLCİSİ :PAROS MUTFAĞI

Kikladik Gastronominin en iyi temsilcisi ; PAROS MUTFAĞI

 

Farklı bir ülkeye yaptığınız seyahatinizin nedeni her ne olursa olsun ,sizde bir Foodie (*) iseniz gittiğiniz her farklı mekanda menü ve lezzetlerin peşinde olur,  tüm mutfak ekibiyle tanışıp menü'yü inceleyip tadımlamadan seyahatinizi tamamlayamazsınız.

Bu durum Paros adasına gerçekleştirdiğim seyahatimde yine değişmedi.

Buraya iş amaçlı gelmeme rağmen, seyahatimi bölgenin nam-i diğer lezzetlerini tatmadan tamamlayamadım..

Geçen hafta Paros adasının doğası , dost insanları, mimarisi ve tasarımıyla herkesin özendiği evlerinden bahsettim . Tabiki mutfak ve gastronomi konusunu oldukça önemseyen bir Foodie olarak bu kez Paros'un öne çıkan mutfağından bahsedeyim.

Fakat önce anlaşalım; Yunan mutfağının ,Türk ( özellikle Ege)mutfağı ile benzerliklerinden bahsetmeyeceğim , aynı denizi ve kültürü paylaşıyoruz mutfağında benzemesi kadar doğal birşey yok. Onlar bizim kültürümüzden şu yemeği mi çaldı, tartışmalarına da elbette ki girmeyeceğim. Zaten sanırım bu tartışmalarınıda bir tek biz yapıyoruz çünkü onların en basit yemek kitaplarında dahi, baklava, helva gibi tariflere rastladığınızda bu yemeklerin Türklerin hakimiyetinde oldukları yüzyıllardan kalma olduğunu içtenlikle belirtiyorlar. 


 

 

Yunanistan'ın dünya'da en fazla tanınan sosyetik adalarını da içine alan ve yine dünya'nın en eski medeniyetllerini oluşturan Kikladik adalar grubunun mutfak kültürünü inceleyecek olursak adalarda en çok rastlayacağınız mükemmel yiyecekler elbette ki deniz ürünleri ve şu bir gerçek ki, başta kabuklu deniz ürünleri olmak üzere 'pişirme' konusunda kesinlikle bizden daha başarılılar. Karidesleri, kabuklu bütün deniz ürünlerini tam kıvamında pişirmeyi çok iyi iyi biliyorlar. En çok kullandıkları yöntem ise 'ızgara'.

 

 

Paros’a özgü ne var derseniz burada uskumru deneyebilirim. Adı Gouna olarak geçiyor ve Kiklades Adalarında çokça tüketiliyor. Deniz ürünleri harici burada bolca taze sebze ve feta (beyaz peynir) yiyebilirsiniz. Özellikle beyaz peyniri pek çok yiyeceklerinde kullanıyorlar. Sabah kahvaltılar için ise pastanelerdeki beyaz peynirli feta börekler ile ıspanaklı börekler enfes oluyor!

 

 

 

 

 

 

Paros'ta sizi bekleyen lezzetleri kısaca belli başlıklar altında belirtecek olursam;

 

*Taze, otantik, organik yemekler ..mesela Revithada, otantik bir kil tencerede yavaş pişmiş nohut.

*Ahtapot, taze yakalanmış,güneşte kurutulmuş ve mükemmel ızgara edilmiş olarak

*Gouna, güneşte kurutulmuş uskumru

*Tuna, yerel ada otlar ile füme edilmiş olarak

*Horta, antioksidanlar bakımından zengin beslenme doğal ve taze yeşillikler

*Asma yaprakları sarılı sardalya,

*Takos veya paximadi rusk zeytinyağı ile nemlendirilmiş ve püre domates, kekik, zeytin, kapari ve ekşi krema keçi peyniri (xinomizithra) ile tepesinde

*Toulomotiri, keçi derisinde olgunlaşan piquant sert keçi peyniri

*Kalamaroudi, kalamar (kalamar) ile pirinç, Alyki balıkçı köyüne özgü bir yemek

*Kikladlardaki en büyük arı popülasyonundan gelen doğal kekik balı

*Mezeler, şarap, uzo veya souma eşlik eden spesiyalitelerin küçük porsiyonları, Parian moonshine ruhu, üzüm tortusundan damıtılır (uzo gibi ama ani olmadan)

*Parian PDO sertifikalı şaraplar, hem kırmızı hem de beyaz üzümlerden üretilen tek şarap

*Lefkes dağ köyünde üretilen özel yarı tatlı şarap

*Tarama -parmaklarınızı yiyeceğiniz garanti

*Ev de yapılan birbirinden lezzetli likörler

 

PEKİ YA MEKANLAR?

 

Bu kadar özel lezzetin bir arada olduğu Paros adasının her köşesinde birbirinden lezzetli ve ünlü mekanlar var fakat ben daha şanslıyım çünkü beni davet eden sevgili arkadaşım Eva 'nın önerisiyle adalıların en sevdiği mekanları deneyimledim ve şimdi size kesinlik tavsiye ettiğim mekanları belirtmek isterim;

 

*MEDITERRANEO

 

Mediterraneo, Naoussa'nın şık limanında bir balık meze restoranı.Zaten oldukça tanınıyor. Ada halkı kadar buraya gelen herkesin bildiği uğramadan geçmeyeceği kadar özel bir mekan.Olabildiğine doğal,bir o kadar da eşsiz lezzetlerin olduğu bir menüye sahip.

Menüsü, Ege ve Greek balık mutfağının akıllı bir karışımı ve yerel malzemeleri sanatsal kullanıyorlar.Tazelik, burada her şeyin üzerinde . Mediterraneo Paros'ta kaliteli deniz mahsulleri meze, taze balık, renkli ve gevrek salatalar için kesinlikle öneriyorum.

Naoussa limanının sakin tarafında yer alan tesis, yat limanındaki yatların muhteşem manzarası eşliğinde bu lezzetleri tadabileceğiniz özel bir yer.

 

Mediterraneo denildiğinde yanlızca lezzetleri değil tanımaktan müthiş memnuniyet duyacağınız sohbet etmeye doyamayacağınız bir ekibi ve müthiş bir aşçısı var .Sevgili George - yani *Yorgo* mutlaka tanımalısınız.George ayı zamanda Atatürk hakkında kitap okumuş 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' sözünün anlamına hayran kalmış gerçek bir türk dostu.

 

Size bir diğer süprizimde bu muhteşem ekip ile birlikte önmüzdeki Ekim ayı itibariyle bu eşssiz menüleri hazırlayıp deneyimleyeceğiniz bir 'Gastronomi Programı' hazırlayacağız..

 

*MATZOURANA

 

Matzourana'yı öncelikle ,Paros'ta şık ve konforlu evinde kaldığım ve Paros'un önde gelen ailelerinden biri olan canayakınlığı, doğallığı sıcacık gülüşü ve dostluğu ile çok sevdiğim arkadaşım Georgia kız kardeşi Anna'nın ve eşinin işlettiği bir mekan olarak tanıdım

 

Ama ne mekan!

 

Gerçi bu kadar kısa ve öz ama bir o kadar farklı özel lezzetlerin yer aldığı menüsüne bakınca bu mekanın biraz farklı olduğunu hissetmiştim. Sezon öncesi akşam üstü bir saatte gitmeme rağmen sıcacık bir karşılama ve mekan sahibinin bize özel hazırladığı frambuazlı cheese cake i tattığım Matzauma gerek trip advisor daki yorumlar gerekse michelin guide'da yer alıyor olan bu mekan meğerse Paros'un en iyi mekanlarının başında geliyormuş.Lezzetler harika farklı ve çok lezzetli

 

Hele manzarası!

Naousa 'ya tepeden bakan ve dünyanın en güzel gün batımlarından birini yaşatan bu mekana mutlaka gün batımı saatlerinde gidin unutamyacağınız lezzetleri muhteşem bir gün atımı eşliğinde tadın ve tabiki mutlaka rezervasyon yaptırın ..

 

Kısacası Matzourana'yı görmeden dönmeyin!

 

*RİSTORANTE TSACHPINIS

 

Nousa limanınında deniz ürünleriyle güzel ve keyifli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz keyifli bir mekan Tsachpinis.

Ada'nın her zaman en keyifli en kalabalık en eğlenceli noktası burası. Kalamar,Ahtapot Izgarası bol yeşillik salatası, lezzetli deniz ürünlerinin yanısıra makarnası da çok lezzetli.Ancak sadece mutfağından çıkan bu lezzetler değil buradaki çekiciliğin nedeni herkesle ilgilenen sahibi ve elinizi kolunuzu sallamanıza gerek kalmadan kafanızı çevirdiğinizde sizinle ilgilenmeye hazır bir servis ekibi.

 

YORUMUNUZ