Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

1

JUN

2020

OTEL YÖNETİM DANIŞMANI NASIL OLUNUR ? İŞTE CEVAPLARI

Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de turizm , döviz girdisi ve yarattığı istihdam nedeniyle en önemli sektörlerden biri.

Öyle ki krizlerden büyük ölçüde etkilense bile ülkeler için krizden çıkmak içinde Turizme  teşvik ve desteklerle mümkün olduğunca öncelik veriyor.

Hal böyle olunca Turizm sektörünün oldukça önemli bir bölümünü  oluşturan otel sektöründe yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.

Bu yatırımlarla birlikte otel sektörü profesyonel yöneticilere ihtiyaç duyuyor. Profesyonel yöneticilerle birlikte sektörde son birkaç yıldır artan Otel Yönetim Danışmanlarına rastlıyoruz.

Aslında dünyada oldukça önemli bir yer ve saygınlığı olan Yönetim Danışmanlığının Türkiye'de durumu nasıl, danışmanlar tam olarak ne iş yapar, Bir otel danışmanının iş tanımı nedir, konaklama işletmeleri için bir danışmanla çalışmanın faydaları nelerdir, Nasıl Otel Yönetim Danışmanı olunur?

Kısaca tüm sorularımızın cevabını sektörün önde gelen tecrübeli isimlerinden, NY& Co. Global Hospitality Consultancy danışmanlık firmasının sahibi Nermin Yurtoğlu ile konuşacağız.

 

Turizm Aktüel ; Merhaba Nermin hanım,

Başarılı ve tecrübeli bir turizm profesyoneli olarak uzun süredir sektördesiniz ve 10 yılı aşkın bir süredirde kendinize ait NY&Co markasıyla bir yönetim ve pazarlama danışmanlık firmanız var.

Bize öncelikle Otel Yönetim Danışmanı kime denir ve otel yatırımcıları neden danışmanlara ihtiyaç duymalıdır bu konuda bilgi verirmisiniz?

Nermin Yurtoğlu ; Merhaba, öncelikle danışmanlık işinin sektörümüzde daha fazla ciddiye alınması için bu röportajı çok değerli buluyorum bu nedenle size özellikle teşekkür ederim.

Belirttiğiniz gibi Türkiye'de otel sektörü devletimiz tarafından teşviklerle destekleniyor, büyük otel yatırımları yapılıyor ancak Türkiye turizmin her çeşidine hizmet verebilecek büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen yapılan yatırımların çoğu bazı nedenlerle beklenilen geliri , kârı gerçekleştiremiyor.

Bunun önemli bir bölümü ön görülemeyen veya değiştiremeyeceğimiz sebepler gibi düşülse de (ekonomik,siyasi ), aslında madalyonun diğer tarafında bu sektörün sadece cazip teşvik alan kolay bir iş olmadığını hatta aksine oldukça meşakkatli ve de profesyonellik gerektiren bir sektör olduğunu çoğu yatırımcı bu işin içine girdikten sonra anlıyor.

İşte bu noktada bu işi bilen sektör deneyimi olan iyi bir danışmanla çalışmanın sonsuz faydaları ortaya çıkıyor.

Otel Yönetim Danışmanlığı mesleğini kısaca tanımlamamız gerekirse ; Henüz planlama aşamasında veya halihazırda faaliyette olan işletmeler için yatırımcılara veya kişilere profesyonel tavsiyelerde bulunarak otel ve resort işletmesinin başarı olması için yardım eden kişi veya ekiplerdir. Danışmanlar, şirketlerin sorunları tespit etmelerini ve performansı geliştirmelerini sağlayan dışsal, nesnel bir görüş sunarlar

işletmenin / otelin durumuna bağlı olarak bir otel danışmanlık firmasının deneyimlerinden faydanılmasının gerekliliği oluşturan en yaygın iki senaryo mevcut diyebiliriz A ve B senaryosu, şöyle ki;

Senaryo A: Otel sektörüne ilk kez girmeyi düşünen otel ve işletme sahipleri.

Bu durumda, profesyonel bir danışman, proje karlılığını tahmin etme, doğru otel konseptinin tanımlanması, her senaryo için çözüm geliştirme, uygun hedefin belirlenmesi, iş stratejileri geliştirme, projeyi en uygun şekilde yürütmek ile ilgili gerçekçi tavsiyelerde bulunur.

Senaryo B: Halihazırda faaliyette olan oteller ve işletmeler

Bu durumda, profesyonel bir otel danışmanlık firmasının çalışması, kısa, orta ve uzun vadede karlılık seviyelerini artırma hedefini göz ardı etmeden, operasyonel sonuçları iyileştirmek ve mevcut taleplere uyum sağlamak için gerekli araçları sağlar:  Pazarlama ve satış programlarının geliştirilmesi ve uygulanması, gelir yönetimi,şirket kültürünün oluşturulması, otelin operasyonel yönetimi, Hizmet kalitesi sonuçlarındaki iyileştirmeler, Otel veya tatil köyünün imajını ve itibarını artırmak, Eğitim de bu araçlara ve hizmete dahildir.

TA ; Bir yatırımcı için dışarıdan bir otel yönetim danışmanı ile çalışmanın faydaları nelerdir?

N.Y : Bazı işletmeler, işletme sahipleri veya profesyonel yöneticileri, pazarı bildiklerini düşünseler  bile bir süre sonra markalarını, hizmetlerini anlatmakta ve hedeflerini ifade etmekte güçlük çekerler. Rakiplerini gerisinde kalarak  başarısız olurlar. Oteller dünyasında pek çok deneyime sahip otel danışmanı veya danışmanlık firması, genellikle pazarın durumunu her açıdan takip edebildikleri için, otelin güçlü yönlerini belirleyebilir, ortaya çıkabilecek fırsatlardan yararlanabilir ve kaynakların en iyi şekilde kullanıldığından emin olabilir. Eminiz ki, kariyerlerinde profesyonel otel yöneticileri Otel sektörü için SWOT analizini birkaç kez yapmışlardır. Bu, danışmanların her zaman ve de düzenli olarak yaptıkları birkaç şeyden sadece biridir.

Bir otel yönetimi danışmanının basit bir amacı vardır; otel yatırımınızın sürekli büyümesini sağlamak. Otel yönetimi danışmanları, otelin büyük resmine bakarak bir şey başarmaya çalışır: verimliliği arttırırlar  

Bir yatırımcının dışarıdan bir yönetim danışmanı ile birlikte çalışmasının sayısız faydaları vardır, bunları kısaca bir kaç başlık altında toplamamız gerekirse;

-Detaylar önemlidir ,Yönetim Danışmanı Yatırımcının fark edemediği detayları görebilir. İşletme körlüğü danışmanlar olarak bir işletmede sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Bazen işletmeler bu nedenle rakipleri üzerindeki başarısızlıklarımızı anlamazlar.

Ancak başarının sırrı, dışarıdan da bakabilmektir. Sektör deneyimi olan sektörü yakından takip eden danışmanlar detaylarda gizlenmiş sorunları sıklıkla yakalayabilir. Danışman bunu otelinizin avantajına kullanabilir.

-Yeni fırsatlar Bir danışman birçok şirkette (özellikle farklı ülkelerde farklı pazarlarla çalışan bir danışman) çok çeşitli pazar segmentlerin de çok sayıda network'e sahiptir.

Bu, özellikle butik ve bağımsız otel veya tatil köyü için yeni fırsatlar ve kaynaklara ulaşmak için harika bir yol olabilir.

-Yatırımcının ilk kez karşılaştığı sorunlar için danışman pratik çözümler sunabilir. Genellikle bir otelde ortaya çıkan her sorunun yeni ve benzersiz olduğu ve çözülmesi uzun zaman aldığı düşünülmektedir. Bu gibi durumlar için deneyimli bir danışmanın böyle bir şeyle daha önce de farklı bir işletmede karşılaşmış olması muhtemeldir ve bu nedenle geçmişte uygulanmış etkili ve uygulanması kolay bir çözüm kullanarak sorunu çözebilir.

-İşletmenin tüm iç ilişkilerine mesafeli olması, sorunların çözümünü kolaylaştırabilir.. Otellerin, özellikle aile otellerinin, işletmenin başarılı olmasını engelleyen kişilerarası çatışmalara sahip olması çok yaygındır. Bu çatışmalar, tartışmalarda yer almadığı düşüncesine saygı duyulan bir yabancıya müdahale edilmeden kolayca çözülebilir..

 

TA : Peki bir otel danışmanının sorumlulukları tam olarak nedir?

NY &CoOtel Yönetim Danışmanı demek Otel veya konaklama endüstrisi hakkında her şeyi bilmek demektir. Bir otel yönetimi danışmanı olarak, otel endüstrisinin çeşitli yönlerinin analizini yapabilmeniz için profesyonel hayattan ayrılıp paraya ihtiyacınız olduğu için bu işi yapmıyor olmanız , tam tersine çok iyi bir bilgi ve maddi manevi birikime sahip olmanız gerekir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolayısıyla;

-Eğitimli, tecrübeli ve yaptığı işte bilgi sahibi olması gerekir.

-Dürüst ve vizyon sahibi olmalıdır

Otelin durumu ile ilgili olarak ilk toplantıdan itibaren , daima müşterinin menfaatiyle hareket ederek, “durumu analiz etmek” ve ön tanı koymak danışmanın önemli bir rolüdür. 

-Şirketi yakından tanımaya ve anlamaya çalışmalıdır.

Her şirketin kendine özgü bir kültürü ve misyonu var bunu bilmek şart. Örneğin ben yeni bir şirketle bir projeye başlamadan önce, kültürünü anlamak için mümkün olduğunca çok araştırma yaparım.. Süreci, iletişimi ve davranışı uyarlamak için neler yapabileceğimi düşünürüm.. Ayrıca daha iyi kavramak için için liderlerle ve çalışanlarla konuşuyorum. İşletmenin olumlu bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmak için şeffaflık ve dürüstlük üzerine kurulan ilişkiler kurmak için çalışırım.

 

 

Tabi ki işletmeninde danışmana karşı sorumlulukları vardır.

İşletme de danışmanın sadece “kolaylaştırıcı” olarak değil, gerçek bir danışman olarak hareket etmesi için gerekli bilgileri sağlamalı, danışmanın işletme içindeki konumunu net olarak tüm ekibine anlatmalı ve sözleşmedeki yükümlülük ve sorumluluklarına uymalıdır.

 

Ancak bu şekilde hem yönetiminin hem de danışmanın işletme için hedeflenen sonuçlara birlikte ulaşmaları kolaylaşmış olur.

 

 

TA ; Otel Yönetim Danışmanı Olma Adımları nelerdir? 

  

NY : Otel yönetimi danışmanı olmanın harfiyen belirlenmiş kuralları yoktur, ancak aşağıdaki adımları izlemeniz bu işe başlamanıza ve başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

 

Otel sektörü kuşkusuz erişim, gelir, istihdam veya iş fırsatları açısından en büyük sektörlerden biridir. Her otel organizasyonu gelişme ve büyüme için vardır. Kâr artışı ve daha iyi bir piyasa erişimi çok önemlidir. Otel işletmelerinde dikkatli analiz gerektiren birçok şey vardır.  Bu nedenle, iyi danışmanlar daha iyi bir büyüme stratejisi için gerekli ve değerlidirler..

 

 

1. Adım: Eğitim Alın - Lisans Dereceniz olsun.

Mesele şu: her ne kadar bir lisans derecesi bir otel profesyoneli veya yönetimi danışmanı olmanız için gerekli olmasa da, size çok iyi bir başlangıç ​​ve öncelik sağlayacaktır.. 

Ayrıca, otel yönetimi danışmanlığı için özel olarak hazırlanmış dereceler nadirdir; ancak, özellikle otelcilik yönetiminde olmak üzere ilgili bir derece kazanabilirsiniz.  Günümüzde, bu kursları sağlayan akredite okulların birçoğu var, bazıları sadece çevrimiçi olarak sunuluyor.  Otelcilik yönetimi kursu size sektörde başarılı olmanız için gereken beceri ve bilgiler konusunda mükemmel bir temel sağlar. 

Bu nedenle, misafirperverlik yönetiminde lisans derecenizi takip etmek için en iyi kolej veya üniversitede sıfıra biraz araştırma yapın.  Dönemler arasında veya mezuniyetten hemen sonra staj veya yarı zamanlı bir iş için bir süre sıkıştırabilirsiniz.    

 

2.Adım : Mutlaka Otel Endüstrisinde en alt kademeden başlayan ve yöneticilikle devam eden bir kariyeriniz olmalı.

Lisans derecelerini aldıktan hemen sonra, bazı adaylar doğrudan otelcilik yönetimi danışmanlığına soyunmak istiyorlar. 

Büyük hata.  Otel sektöründe deneyim sahibi olmak, konaklama işletmeciliği alanında derece almak kadar önemlidir.  Öncelikle endüstrinin temellerini öğrenmelisiniz.

 

3. Adım: Daha Yüksek Bir Derece Kazanın (Gerekirse)    Otel yönetimi danışmanlığı sahnesine girmeye hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, bu adımı atlamak isteyebilirsiniz.  Aksi takdirde, MBA veya ilgili bir ileri derece kazanmak, kariyerinizi ilerletmeye yardımcı olabilir.  Tabii ki, işletme veya otel yönetimi ileri dereceleri, daha düşük, orta ve seçkin üniversiteler ve kolejler arasında popülerdir.  Ayrıca, birçok saygın çevrimiçi yüksek lisans derecesi vardır. Ancak, akredite olmayan kurumlardan kaçınmak için dikkatli olmalısınız.    

 

4. Adım: Artık herşeye ulaşmak dijital dünya nedeniyle çok daha kolay Kendinizi sürekli geliştirin, Webinarları dinleyin, işinizle ilgili kurslara katılıp sertifika alın  Otel yönetimi danışmanı, bir dizi akreditasyon gerektiren tam teşekküllü, profesyonel bir pozisyondur.  Bu, başarılı bir Otel Yönetimi danışmanı olmanın temel adımlarından biridir. Güncel otel yönetimi sertifikaları almak sadece  kendinizi geliştirmekle kalmanızı sağlamaz, aynı zamanda danışmanlık sektöründe paha biçilmez bir reputasyon almanıza yardımcı olur.  Sertifika gerekli değildir, ancak sertifikalı olmayan diğer danışmanların denizinde öne çıkmanızı sağlayacaktır.

 

5.Adım : Otel Danışmanlığı işini bulmak için sandığınızdan daha çok çabalamalısınız Biraz eğitim, deneyim ve sertifika kazandığınızda, şimdi bazı danışmanlık işleri için hazır olsanız bile işi bulmak sanıldığından zordur.  Bu noktada kendinizi anlatabilmeli, pazarı iyi takip etmeli ve işi bazen siz yaratabilmelisiniz.

 

6. Adım: Yalnız mı devam edeceksiniz veya bir danışmanlık firmasının ekibinde mi yer alacaksınız karar verin birçok müşteri ile iyi bir referans zinciri oluşturan kay yönetim danışmanları, bağımsız danışmanlar olarak devam etmeyi düşünebilirler. Böylece kendi işiniz için daha fazla kazanabilir ve çok fazla özerkliğin tadını çıkartabilirsiniz., ancak riskiniz de daha fazla olacaktır.  Bu nedenle harekete geçmeden önce mutlaka iyi düşünün.   

 

 

Sonuç olarak bir otelci ya da sektör profesyonelinin otel Yönetimi danışmanına dönüşümünü içeren sürecin daha fazla farkında olduğunuzu umuyoruz.  İyi bir otel yönetimi danışmanı olmak için çok sıkı çalışmak gerekir.  Ancak başarılı olunduğunda tüm çabalar buna değer. Pek çok insan tanır, bolca seyahat eder, sektörün farklı yönlerini görür kendinizi geliştirir ve hiç sıkılmazsınız.

 

 

TA : Danışmanlık sektöründe ücretler nasıl belirlenir?

 

NY : İşletme sahipleri dışarıdan danışman aldıklarında, ücret ile ilgili olarak çoğunlukla pazarlıklarda başlar.Danışmanlar, özellikle serbest meslek sahipleridir. Müzakere yaparken ne kadar ücretlendirileceğini ve yeteneklerinin farkına vararak anlamalıdırlar. Her şey gibi danışmanlık ücretide piyasa tarafından belirler. Türkiye de önerim ücretin çalışılan saatlere göre hesaplanmamasıdır. Bunun yerine danışmanlar değer odaklı fiyatlarını belirlemelidirler.. Örneğin, bir danışman bir projeyi ne kadar katma gelir elde ettiğine göre fiyatlandırabilir Danışmanlar ayrıca oranlarını müşteriye açık bir şekilde iletmekle, müşterinin bütçesini de dikkate almaktan sorumludurlar. Müzakere açık ve dürüst bir şekilde yapılmalıdır. Ücretlerde her zaman biraz  ödün vermek  gerekebilir ancak danışmanlar sadece işi elde etmek için ücreti fazla düşürmemeye dikkat edilmelidir. Çünkü yapılan iş hiçte kolay olmayacaktır.

 

 

 

TA :Son olarak bize şirketinizden bahsedebilirmisiniz?

NY : NY&Co. Global Hospitality Consultancy olarak sohbetimizin başında belirttiğiniz gibi 10 yıllık bir firmayız. Otel, restoran ve tüm turizm işletmeleri için yatırım, , yönetim, tasarlama, geliştirme ,pazarlama ve markalaşma konularında strateji danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.Konaklama ve hizmet sektörlerinde operasyon, dijital ve geleneksel pazarlama,tanıtım, PR, Satış ve Turquality konularında lider,gastronomi, sanat, kültür, wellness,sağlık, toplantı ve seminerler , lokal ve uluslararası networking konularında uzmanız.Turizm sektörü ile diğer tüm sektörler arasındaki  işbirlikleri için ortak çalışma ve projeler oluşturuyoruz. Şehir, bölge ve ülke destinasyon pazarlaması ile lüks ve kişiye özel seyahat programları hazırlanması konularında önemli bir tecrübe ve birikime sahip bir firmayız.

 

 

 

Teşekkürler

 

 

Turizm Aktüel ; Merhaba Nermin hanım,

Başarılı ve tecrübeli bir turizm profesyoneli olarak uzun süredir sektördesiniz ve 10 yılı aşkın bir süredirde kendinize ait NY&Co markasıyla bir yönetim ve pazarlama danışmanlık firmanız var.

Bize öncelikle Otel Yönetim Danışmanı kime denir ve otel yatırımcıları neden danışmanlara ihtiyaç duymalıdır bu konuda bilgi verirmisiniz?

 

 

Nermin Yurtoğlu ; Merhaba, öncelikle danışmanlık işinin sektörümüzde daha fazla ciddiye alınması için bu röportajı çok değerli buluyorum bu nedenle size özellikle teşekkür ederim.

Belirttiğiniz gibi Türkiye'de otel sektörü devletimiz tarafından teşviklerle destekleniyor, büyük otel yatırımları yapılıyor ancak Türkiye turizmin her çeşidine hizmet verebilecek büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen yapılan yatırımların çoğu bazı nedenlerle beklenilen geliri , kârı gerçekleştiremiyor.

Bunun önemli bir bölümü ön görülemeyen veya değiştiremeyeceğimiz sebepler gibi düşülse de (ekonomik,siyasi ), aslında madalyonun diğer tarafında bu sektörün sadece cazip teşvik alan kolay bir iş olmadığını hatta aksine oldukça meşakkatli ve de profesyonellik gerektiren bir sektör olduğunu çoğu yatırımcı bu işin içine girdikten sonra anlıyor.

 

İşte bu noktada bu işi bilen sektör deneyimi olan iyi bir danışmanla çalışmanın sonsuz faydaları ortaya çıkıyor.

 

Otel Yönetim Danışmanlığı mesleğini kısaca tanımlamamız gerekirse ; Henüz planlama aşamasında veya halihazırda faaliyette olan işletmeler için yatırımcılara veya kişilere profesyonel tavsiyelerde bulunarak otel ve resort işletmesinin başarı olması için yardım eden kişi veya ekiplerdir. Danışmanlar, şirketlerin sorunları tespit etmelerini ve performansı geliştirmelerini sağlayan dışsal, nesnel bir görüş sunarlar

 

işletmenin / otelin durumuna bağlı olarak bir otel danışmanlık firmasının deneyimlerinden faydanılmasının gerekliliği oluşturan en yaygın iki senaryo mevcut diyebiliriz A ve B senaryosu, şöyle ki;

 

 

Senaryo A: Otel sektörüne ilk kez girmeyi düşünen otel ve işletme sahipleri.

Bu durumda, profesyonel bir danışman, proje karlılığını tahmin etme, doğru otel konseptinin tanımlanması, her senaryo için çözüm geliştirme, uygun hedefin belirlenmesi, iş stratejileri geliştirme, projeyi en uygun şekilde yürütmek ile ilgili gerçekçi tavsiyelerde bulunur.

 

Senaryo B: Halihazırda faaliyette olan oteller ve işletmeler

Bu durumda, profesyonel bir otel danışmanlık firmasının çalışması, kısa, orta ve uzun vadede karlılık seviyelerini artırma hedefini göz ardı etmeden, operasyonel sonuçları iyileştirmek ve mevcut taleplere uyum sağlamak için gerekli araçları sağlar:  Pazarlama ve satış programlarının geliştirilmesi ve uygulanması, gelir yönetimi,şirket kültürünün oluşturulması, otelin operasyonel yönetimi, Hizmet kalitesi sonuçlarındaki iyileştirmeler, Otel veya tatil köyünün imajını ve itibarını artırmak, Eğitim de bu araçlara ve hizmete dahildir.

 

 

TA ; Bir yatırımcı için dışarıdan bir otel yönetim danışmanı ile çalışmanın faydaları nelerdir?

 

N.Y : Bazı işletmeler, işletme sahipleri veya profesyonel yöneticileri, pazarı bildiklerini düşünseler  bile bir süre sonra markalarını, hizmetlerini anlatmakta ve hedeflerini ifade etmekte güçlük çekerler. Rakiplerini gerisinde kalarak  başarısız olurlar. Oteller dünyasında pek çok deneyime sahip otel danışmanı veya danışmanlık firması, genellikle pazarın durumunu her açıdan takip edebildikleri için, otelin güçlü yönlerini belirleyebilir, ortaya çıkabilecek fırsatlardan yararlanabilir ve kaynakların en iyi şekilde kullanıldığından emin olabilir. Eminiz ki, kariyerlerinde profesyonel otel yöneticileri Otel sektörü için SWOT analizini birkaç kez yapmışlardır. Bu, danışmanların her zaman ve de düzenli olarak yaptıkları birkaç şeyden sadece biridir.

 

Bir otel yönetimi danışmanının basit bir amacı vardır; otel yatırımınızın sürekli büyümesini sağlamak. Otel yönetimi danışmanları, otelin büyük resmine bakarak bir şey başarmaya çalışır: verimliliği arttırırlar  

 

 

 

 

 

 

 

Bir yatırımcının dışarıdan bir yönetim danışmanı ile birlikte çalışmasının sayısız faydaları vardır, bunları kısaca bir kaç başlık altında toplamamız gerekirse;

 

-Detaylar önemlidir ,Yönetim Danışmanı Yatırımcının fark edemediği detayları görebilir. İşletme körlüğü danışmanlar olarak bir işletmede sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Bazen işletmeler bu nedenle rakipleri üzerindeki başarısızlıklarımızı anlamazlar.

Ancak başarının sırrı, dışarıdan da bakabilmektir. Sektör deneyimi olan sektörü yakından takip eden danışmanlar detaylarda gizlenmiş sorunları sıklıkla yakalayabilir. Danışman bunu otelinizin avantajına kullanabilir.

 

-Yeni fırsatlar Bir danışman birçok şirkette (özellikle farklı ülkelerde farklı pazarlarla çalışan bir danışman) çok çeşitli pazar segmentlerin de çok sayıda network'e sahiptir.

Bu, özellikle butik ve bağımsız otel veya tatil köyü için yeni fırsatlar ve kaynaklara ulaşmak için harika bir yol olabilir.

 

-Yatırımcının ilk kez karşılaştığı sorunlar için danışman pratik çözümler sunabilir. Genellikle bir otelde ortaya çıkan her sorunun yeni ve benzersiz olduğu ve çözülmesi uzun zaman aldığı düşünülmektedir. Bu gibi durumlar için deneyimli bir danışmanın böyle bir şeyle daha önce de farklı bir işletmede karşılaşmış olması muhtemeldir ve bu nedenle geçmişte uygulanmış etkili ve uygulanması kolay bir çözüm kullanarak sorunu çözebilir.

 

-İşletmenin tüm iç ilişkilerine mesafeli olması, sorunların çözümünü kolaylaştırabilir.. Otellerin, özellikle aile otellerinin, işletmenin başarılı olmasını engelleyen kişilerarası çatışmalara sahip olması çok yaygındır. Bu çatışmalar, tartışmalarda yer almadığı düşüncesine saygı duyulan bir yabancıya müdahale edilmeden kolayca çözülebilir..

 

TA : Peki bir otel danışmanının sorumlulukları tam olarak nedir?

 

NY ; Otel Yönetim Danışmanı demek Otel veya konaklama endüstrisi hakkında her şeyi bilmek demektir. Bir otel yönetimi danışmanı olarak, otel endüstrisinin çeşitli yönlerinin analizini yapabilmeniz için profesyonel hayattan ayrılıp paraya ihtiyacınız olduğu için bu işi yapmıyor olmanız , tam tersine çok iyi bir bilgi ve maddi manevi birikime sahip olmanız gerekir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolayısıyla;

-Eğitimli, tecrübeli ve yaptığı işte bilgi sahibi olması gerekir.

-Dürüst ve vizyon sahibi olmalıdır

Otelin durumu ile ilgili olarak ilk toplantıdan itibaren , daima müşterinin menfaatiyle hareket ederek, “durumu analiz etmek” ve ön tanı koymak danışmanın önemli bir rolüdür. 

-Şirketi yakından tanımaya ve anlamaya çalışmalıdır.

Her şirketin kendine özgü bir kültürü ve misyonu var bunu bilmek şart. Örneğin ben yeni bir şirketle bir projeye başlamadan önce, kültürünü anlamak için mümkün olduğunca çok araştırma yaparım.. Süreci, iletişimi ve davranışı uyarlamak için neler yapabileceğimi düşünürüm.. Ayrıca daha iyi kavramak için için liderlerle ve çalışanlarla konuşuyorum. İşletmenin olumlu bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmak için şeffaflık ve dürüstlük üzerine kurulan ilişkiler kurmak için çalışırım.

 

 

Tabi ki işletmeninde danışmana karşı sorumlulukları vardır.

İşletme de danışmanın sadece “kolaylaştırıcı” olarak değil, gerçek bir danışman olarak hareket etmesi için gerekli bilgileri sağlamalı, danışmanın işletme içindeki konumunu net olarak tüm ekibine anlatmalı ve sözleşmedeki yükümlülük ve sorumluluklarına uymalıdır.

 

Ancak bu şekilde hem yönetiminin hem de danışmanın işletme için hedeflenen sonuçlara birlikte ulaşmaları kolaylaşmış olur.

 

 

TA ; Otel Yönetim Danışmanı Olma Adımları nelerdir? 

  

NY : Otel yönetimi danışmanı olmanın harfiyen belirlenmiş kuralları yoktur, ancak aşağıdaki adımları izlemeniz bu işe başlamanıza ve başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

 

Otel sektörü kuşkusuz erişim, gelir, istihdam veya iş fırsatları açısından en büyük sektörlerden biridir. Her otel organizasyonu gelişme ve büyüme için vardır. Kâr artışı ve daha iyi bir piyasa erişimi çok önemlidir. Otel işletmelerinde dikkatli analiz gerektiren birçok şey vardır.  Bu nedenle, iyi danışmanlar daha iyi bir büyüme stratejisi için gerekli ve değerlidirler..

 

 

1. Adım: Eğitim Alın - Lisans Dereceniz olsun.

Mesele şu: her ne kadar bir lisans derecesi bir otel profesyoneli veya yönetimi danışmanı olmanız için gerekli olmasa da, size çok iyi bir başlangıç ​​ve öncelik sağlayacaktır.. 

Ayrıca, otel yönetimi danışmanlığı için özel olarak hazırlanmış dereceler nadirdir; ancak, özellikle otelcilik yönetiminde olmak üzere ilgili bir derece kazanabilirsiniz.  Günümüzde, bu kursları sağlayan akredite okulların birçoğu var, bazıları sadece çevrimiçi olarak sunuluyor.  Otelcilik yönetimi kursu size sektörde başarılı olmanız için gereken beceri ve bilgiler konusunda mükemmel bir temel sağlar. 

Bu nedenle, misafirperverlik yönetiminde lisans derecenizi takip etmek için en iyi kolej veya üniversitede sıfıra biraz araştırma yapın.  Dönemler arasında veya mezuniyetten hemen sonra staj veya yarı zamanlı bir iş için bir süre sıkıştırabilirsiniz.    

 

2.Adım : Mutlaka Otel Endüstrisinde en alt kademeden başlayan ve yöneticilikle devam eden bir kariyeriniz olmalı.

Lisans derecelerini aldıktan hemen sonra, bazı adaylar doğrudan otelcilik yönetimi danışmanlığına soyunmak istiyorlar. 

Büyük hata.  Otel sektöründe deneyim sahibi olmak, konaklama işletmeciliği alanında derece almak kadar önemlidir.  Öncelikle endüstrinin temellerini öğrenmelisiniz.

 

3. Adım: Daha Yüksek Bir Derece Kazanın (Gerekirse)    Otel yönetimi danışmanlığı sahnesine girmeye hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, bu adımı atlamak isteyebilirsiniz.  Aksi takdirde, MBA veya ilgili bir ileri derece kazanmak, kariyerinizi ilerletmeye yardımcı olabilir.  Tabii ki, işletme veya otel yönetimi ileri dereceleri, daha düşük, orta ve seçkin üniversiteler ve kolejler arasında popülerdir.  Ayrıca, birçok saygın çevrimiçi yüksek lisans derecesi vardır. Ancak, akredite olmayan kurumlardan kaçınmak için dikkatli olmalısınız.    

 

4. Adım: Artık herşeye ulaşmak dijital dünya nedeniyle çok daha kolay Kendinizi sürekli geliştirin, Webinarları dinleyin, işinizle ilgili kurslara katılıp sertifika alın  Otel yönetimi danışmanı, bir dizi akreditasyon gerektiren tam teşekküllü, profesyonel bir pozisyondur.  Bu, başarılı bir Otel Yönetimi danışmanı olmanın temel adımlarından biridir. Güncel otel yönetimi sertifikaları almak sadece  kendinizi geliştirmekle kalmanızı sağlamaz, aynı zamanda danışmanlık sektöründe paha biçilmez bir reputasyon almanıza yardımcı olur.  Sertifika gerekli değildir, ancak sertifikalı olmayan diğer danışmanların denizinde öne çıkmanızı sağlayacaktır.

 

5.Adım : Otel Danışmanlığı işini bulmak için sandığınızdan daha çok çabalamalısınız Biraz eğitim, deneyim ve sertifika kazandığınızda, şimdi bazı danışmanlık işleri için hazır olsanız bile işi bulmak sanıldığından zordur.  Bu noktada kendinizi anlatabilmeli, pazarı iyi takip etmeli ve işi bazen siz yaratabilmelisiniz.

 

6. Adım: Yalnız mı devam edeceksiniz veya bir danışmanlık firmasının ekibinde mi yer alacaksınız karar verin birçok müşteri ile iyi bir referans zinciri oluşturan kay yönetim danışmanları, bağımsız danışmanlar olarak devam etmeyi düşünebilirler. Böylece kendi işiniz için daha fazla kazanabilir ve çok fazla özerkliğin tadını çıkartabilirsiniz., ancak riskiniz de daha fazla olacaktır.  Bu nedenle harekete geçmeden önce mutlaka iyi düşünün.   

 

 

Sonuç olarak bir otelci ya da sektör profesyonelinin otel Yönetimi danışmanına dönüşümünü içeren sürecin daha fazla farkında olduğunuzu umuyoruz.  İyi bir otel yönetimi danışmanı olmak için çok sıkı çalışmak gerekir.  Ancak başarılı olunduğunda tüm çabalar buna değer. Pek çok insan tanır, bolca seyahat eder, sektörün farklı yönlerini görür kendinizi geliştirir ve hiç sıkılmazsınız.

 

 

TA : Danışmanlık sektöründe ücretler nasıl belirlenir?

 

NY : İşletme sahipleri dışarıdan danışman aldıklarında, ücret ile ilgili olarak çoğunlukla pazarlıklarda başlar.Danışmanlar, özellikle serbest meslek sahipleridir. Müzakere yaparken ne kadar ücretlendirileceğini ve yeteneklerinin farkına vararak anlamalıdırlar. Her şey gibi danışmanlık ücretide piyasa tarafından belirler. Türkiye de önerim ücretin çalışılan saatlere göre hesaplanmamasıdır. Bunun yerine danışmanlar değer odaklı fiyatlarını belirlemelidirler.. Örneğin, bir danışman bir projeyi ne kadar katma gelir elde ettiğine göre fiyatlandırabilir Danışmanlar ayrıca oranlarını müşteriye açık bir şekilde iletmekle, müşterinin bütçesini de dikkate almaktan sorumludurlar. Müzakere açık ve dürüst bir şekilde yapılmalıdır. Ücretlerde her zaman biraz  ödün vermek  gerekebilir ancak danışmanlar sadece işi elde etmek için ücreti fazla düşürmemeye dikkat edilmelidir. Çünkü yapılan iş hiçte kolay olmayacaktır.

 

 

 

TA :Son olarak bize şirketinizden bahsedebilirmisiniz?

NY : NY&Co. Global Hospitality Consultancy olarak sohbetimizin başında belirttiğiniz gibi 10 yıllık bir firmayız. Otel, restoran ve tüm turizm işletmeleri için yatırım, , yönetim, tasarlama, geliştirme ,pazarlama ve markalaşma konularında strateji danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.Konaklama ve hizmet sektörlerinde operasyon, dijital ve geleneksel pazarlama,tanıtım, PR, Satış ve Turquality konularında lider,gastronomi, sanat, kültür, wellness,sağlık, toplantı ve seminerler , lokal ve uluslararası networking konularında uzmanız.Turizm sektörü ile diğer tüm sektörler arasındaki  işbirlikleri için ortak çalışma ve projeler oluşturuyoruz. Şehir, bölge ve ülke destinasyon pazarlaması ile lüks ve kişiye özel seyahat programları hazırlanması konularında önemli bir tecrübe ve birikime sahip bir firmayız.

 

 

 

 

YORUMUNUZ