Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

21

JUN

2014

LÜKS, SİZİN İÇİN TAM OLARAK NE ANLAM TAŞIYOR?

Lüks, sizin için tam olarak ne anlam taşıyor?

 

Artık efsane olmuş o meşhur film sahnesini  bilmeyen yoktur;

Audrey Hepburn (Holy) her sabah soluğu elinde sandviçi ile birlikte bir mücevher dükkânının kapısında alır. Ünlü Tiffany”s in vitrinindeki o essiz mücevherleri seyrederken günün birinde o mağazaya zengin bir kadın olarak girip alışveriş yapmayı hayal ederek ayaküstü sandviçini yemeye devam eder.

Mağaza temsil ettiği zenginlik ve dinginlikle Holy’e sükûnet veren tek yerdir.

Evet, “Breakfast at Tiffany’s -Tiffany de Kahvaltı -filmi kadın erkek fark etmez herkesin içindeki pırıltılı hayatlara markalara duyulan özlemi (itiraf etmekten çekinsek de) anlatmayı başaran en iyi sahnelerden birini defalarca izletmiştir bizlere.

 

Peki, her gecen gün hayatimizin içine daha da fazla girmeyi başaran, alıcısı daha da artan, taklitlerinin bile kapışıldığı bu lüks markaların sırrı nedir?  Lüks kavramı tam olarak ne anlatır?

Yıllar önce otel sektöründe pazarlama ile ilgilenmeye başlayan bir profesyonel olarak isim gereği gerçekleştirdiğim yoğun Avrupa ve Uzakdoğu seyahatlerim başladı. Lüks seyahat ve konaklama veya  kısaca her turlu lüks tüketim kavramının kafamdaki materyalist tüketim algısından uzaklaşıp daha derin bir anlama sahip olduğunu idrak etmemde belki o dönemlere rastlar

lüks kavramı içinde her şeyden önce ince bir zevk ve gusto  taşıyan bir kavram. Elbette uzun yıllara yayılan bir emek, eşsizlik ve tabi ki bir de sürdürülebilirlik değerlerini de taşıması şart. Lüks klasik olma kavramı ile çoğunlukla iççice geçmiş bir kavram..

 

Günümüzde ‘lüks’ gittikçe daha çok detaya, el işçiliğine, servis kalitesine ve en önemlisi deneyime dayanıyor. Artık lüksü deneyimlemek demek, sadece pahalı olanı satın almak değil. Sizi ruhen ve zihnen zenginleştiren bir şeylere sahip olmak demek. Lüks özellikle de başkalarını mutlu etmek için oluşturulan detaylarda gizli. Yani artık adet olarak lüks sayılabilecek bir nesneyi satın almak değil onunla mutlu olmak, keyif almak, çevrenizdeki insanlarla paylaşabilmek daha önemli.

Yani kısaca LÜKS artık hayatinizin içinde satın alarak sahip olduğunuz şeyler değil yasadığınız bir hayat tarzının tamamı anlamına geliyor. Yani artık insanlar zengin olmayı hayat deneyimleri ile ölçüyor.

Deneyimler dediğimizde gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda iste sırf ta bu nedenden dolayı Turizm ve Otel sektörü lüks tüketimde en hızlı gelişen sektör olacak.

Nedeni çok açık, çünkü her birimiz hayatımıza geriye donup baktığımızda satın aldığımız pahalı bir yüzük, çanta, arabayı değil yasadığımız anıları yani hayat deneyimlerimizi hatırlıyoruz.

Bu nedenle yaşanmışlıklar daha da önem kazanıyor yani artık yeni otel binaları inşa edilmesi değil eski bir sarayın veya anıları olan bir mansiyonun restorasyonla otel yapılması daha fazla tercih sebebi olmasını da sağlıyor.

Ancak elbette bunu essiz bir deneyimle tamamlamak ve bir omur boyunca unutulmayacak hale getirmek te yine profesyonel otelcilere düşünüyor. Çoğunlukla yasam tarzının bir vazgeçilmezi olan yiyecek ve içecek sektörü bu noktada devreye giriyor.

 

Otel de lüks nedir kavramına sanırım en iyi cevap dünyanın en iyi lüks otellerinin müthiş yöneticisi Peter Borer vermiş :  “Lüks, Zaman, mekân ve seçim hakkıdır! Bunlara sahipseniz, en lüks ortamda bulunuyorsunuz. Biz bunu müşterilerimize verebiliyorsak, işimizi yapmışızdır, müşteri tekrar gelecektir. Düşünün; müşteriye şöyle bir çevre sunuyoruz: Tüm zamanlamalar müşteriye göre ayarlanmış ve her istediğini yapabileceği alan sunuluyor. Lüks budur!”

Kısacası lüks yasam tarzında artık her şey detaylarda ve yasam tarzını sunmakta gizli ve bu detayları bulup çıkartmakta özgün, ince bir zevke ve gusto sahibi biri olmakta…

 

Peki, sizin hayat tarzınızda lüks tam olarak neyi ifade ediyor?

 

Best Regards, iyi dileklerimle.

NERMİN YURTOĞLU

YORUMUNUZ