Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

1

JAN

2014

AVUSTURYA ALPLERİNİN EN LÜKS KAYAK MERKEZLERİ: Lech, Zürs, St. Anton

 

Biliyorum , her mevsim kendi içinde ayrı güzeldir; Hepsi farklı sevilir.

Ancak bazıları gerçekten ‘KIŞ’ ‘ı sever, kış insanıdır ; yağmuru soğuğu, ve de özellikle kar’ı sever. Yağmurlu kapalı havalarda kendini daha iyi hisseder, enerjisi artar kar yağdığında ise daha da mutlu olur , kış‘ın gelmesini sabırsızlıkla bekler, kar’larla kayakla bembeyaz doğa ile bütünleşmek için sabırsızlanır.Hele bir de kayak ve snowboard tutkunuysa yılın en sevdiği zamanı gelmiş demektir.
İşte bu ben’im.
Siz de benim gibi yaşadığı büyük şehre bir süredir uğramayan bembeyaz kar’ın düşünü kuranlardansanız gelin bu hafta sizi çocukluğumuzdaki parlak kartpostalları aratmayan görüntüleri, masalsı kasabaları ile avrupa sosyetesininde vazgeçemediği Avusturya daki seçkin kayak merkezlerine götüreyim..Lech-Zurs ve St.Anton ‘a..

Alplerin bu en güzel ve seçkin merkezlere Viyana üzerinden ve Almanya Münih üzerinden Innsbruck’e aktarma yaparak ulaşabiliyorsunuz.Innsbruck ten pek çok otelin ücretsiz shuttle servisleriyle otelinize transfer ediliyorsunuz..Bazı havaalanlarından bu bölgelere tren ve havalanı servisleri ( pahalı olmayan fiyatla) da ulaşmanız mümkün.Örneğin Münih havaalanından Lech’e ve Zurs e 3,5 St Anton a ise 3 saatte ulaşılıyor.
Sonrasında ise lükste sınır tanımayan otelleri,tadı damağınızda kalacak Gurme restaurantları ve de şık butikleri ile masalsı bir tatile dönüşecek olan,uçsuz bucaksız pistlere kendinizi atmak isteyeceğiniz veya sıcak şarabınızla şömine karşısında keyfine doyamayacağınız bir yerde bulacaksınız kendinizi..
LECH ve ZURS
Aslında St.Anton,St.Christoph,Stuben,Lech,Oberleh ve Zurs’ten oluşan bölge ARLBERG olarak adlandırılıyor.

 

 

Lech ten Oberlech’e teleferikle ulaşmak çok kolay .Zurs ve Lech arası ise 4 km .Her 10 dk da bir gelen shuttle larla Lech-Zurs arasında veya diğer bölgelere ‘ücretsiz’ olarak ulaşmak gibi nefis bir hizmet var. Her gün farklı bir yer görüp kayak veya alışveriş yapabilir veya lezzetli ve şık restaurantlarda pek çok ünlü kişiyle yanyana yemek yiyebilirsiniz.
Buraya genelde yakın çevre ülkelerden, oldukça zengin Alman, Avusturyalı ,Holandalı ve İtalyan kayak tutkunları geliyor. Ancak belli dönemlerde ( sömestre gibi) gittiğinizde özellikle Türklerin ne kadar fazla olduğunu görüp şaşırabilirsiniz ..Hatta haliyle bu kadar küçük bir yerde sürekli belli yerlerde karşılaşıp selamlaşıp tanışabilirisniz.Pek çok ünlü işadamı aileleriyle kayak için Avusturya da bu bölgeyi tercih ediyor neredeyse her köşede bir ünlü ile karşılaşma durumu var.
Ama bölgenin bahsedilmesi gereken asıl kısmı ise elbette kayak olanakları.
Öncelikle belirtmek lazım özellikle Zurs ve Lech Avusturya Alplerinin en fazla kar yağan 2 bölgesi.Bölge 280 km aşan kayak alanına ve 11’ teleferikli olmak üzere 84 lifte sahip.Pistler yeni başlayanlardan en ileri zorluk derecesine kadar her türlü beklentiye cevap verecek şekilde.

Özellikle 21 metrenin üzerinde ve her iki bölgenin liftlerinin kesiştiği daireye ‘White ring ‘ deniyor.Burada her sene White-Ring-Rhe Race yarışları oluyor.Bu dünyanın en uzun kayak yarışı olma özelliğini ve dünyadaki ünlü kayak yarışlarınında burada yapılmasını sağlıyor.Kısaca kayak yapmaya doyuyorsunuz!
Biz Zurs te konaklamamıza rağmen bölgeye gelen herkes gibi kayak yapmak dışında kalan zamanımızı öğlen oberlech te ‘zirve’ de mola verip güneşlenerek veya yemek yiyerek akşamüstleri ise 1 tek cadde boyunca uzanan LECH’te otellerin dışa açılan bar ve restaurantlarında konuçlanmış sıcakşarap( Gluh Wein)+müzik dans ve eğlence ile aprés ski keyfini yaşatan mekanlara uğrayarak geçirdik.

E tabi Lech ve çevresini 4-10 kişilik olabilen at arabalarınıda kiralayarak gezmeyi ihmal etmedik.

Lech zaten birkaç yıl önce ‘Avrupa’nın En Güzel Köyü’ seçilmiş.Otellerin çoğu ultra lüks ve oldukça pahalı.Sezonda ise yer bulmak neredeyse imkansız aylar önceden rezervasyon yapmanızgerekiyor.Ancak bir ‘otelci’ gözüyle söyleyebilirim ki otellerin çoğu kayak otellerinin tersine haliyle oldukça şık ve güzel dekore edilmiş.
İşte bazı öneriler ;
Hotel Gasthof Lech ( Lech in en merkezi ve eski binasında bulunuyor Michelin yıldızlı A’lacarte restaurantı var. Dünyaca ünlü pek çok kişi ve avrupa kraliyet ailesine mensup kişileri ağırlıyor)
Hotel Haldenhof ve Hotel Arlberg te bu bölgede en fazla tercih edilen otellerden
Burg Hotel ( Zirve’de konaklamak isteyenler için ismini çok sık duyduğum çok güzel bir otel. Chalet lerden oluşuyor .Oberlech’e çıkış için tek alternatif Teleferik bunu unutmamak lazım ancak bu kadar ünlü olmasının nedeni kuşkusuz harika bir manzara ve mönüsü ile Griggeler Stuba ve ödüllü Spa sı Vital Spa.)

 

 

Bu şık otellerde konaklarken çok şık ve sevimli dükkanlarda sizi bekliyor. Alışverişin keyfi buralarda gerçekten farklı.
Örneğin en büyük alışveriş merkezi STROLZ da kişiye özel kayak ayakkabısı tasarımları yapılıyor.Tek ve uzunca bir tek caddesi olan Lech te özellikle ufak ve sevimli alışveriş mağazaları dünyaca ünlü markalardan büyüleyici kayak ve süs eşyalarına kadar herşeyi bulabileceğiniz bir yer.

Zurs ve Lech bölgesinde oteller genelde oda +kahvaltı hizmet veriyorlar bunun sebebi özellikle bu bölgede bulunan Michelin yıldızlı aşçıların hazırladığı mönülerle hizmet veren küçük lüks restaurantların olması. Bu ünlü restaurantlardan bazıları otellerin içinde ve konakladığınız otelde böyle bir restaurant varsa indirimli olarak ve yine rezervasyon yaptırmak koşulu ile bu lezzetli mönüleri tatma şansını elde ediyorsunuz.

 

 

 

Benim önerdiğim restaurantlardan bazıları;
HÜS No.8 (Spesiyalleri fonü ve et, özellikle geyik etini tavsiye ederim. Restauranta bağlı muhteşem şarküteriden geyik eti alıp ,hazırlatıp seyahat dönüşünde yanınızda getirmenizde mümkün.
LA FENİCE .Hotel Arlberg Dorf un içinde yer alan ve bölgenin en iyi italyan restaurantlarından biri
Ancak italyan mutfağı demişken hayatımda yediğim en iyi pizzayı PREFFEKORN’S ta yediğimi de belirtmeliyim. Canınız pizza çekiyorsa kesinlikle tercihiniz burası olmalı.
Aprés Ski ve akşam eğlenmek için ise Eis Bar, Fux Jazz Bar ve Burg Hotel Ice Bar ı tavsiye ederim.
Kısaca batı avrupalı’nın havalı kayak tatilcilerinin tercih ettikleri bu sofistike ve lüks kayak merkezi Lech , Zurs ve St Anton da zirve’de olmak çok keyifli ve cok havalı!

 

YORUMUNUZ